הופעה

אקיס פאנו

20 שנה למותו של אחד מגדולי מלחיני יוון 

מאת: גל וינר

אקיס פאנו אחד המלחינים החשובים ביוון, נולד ב-1933 באתונה. כישרונו של אקיס לבניית כלי נגינה נחשפה באמצע שנות החמישים. הוא הפך ליצרן כלי נגינה מבוקש מאוד. הבוזוקים המעוטרים שבנה הניבו צלילים מיוחדים בשנת 1958 הוא הוציא את שיריו הראשונים ובשנת 1964 הוא החל לכתוב שירים בצורה מקצועית.

בשנות השישים ניתן היה לשמוע כמה משיריו עבור כמה מהזמרים הפופולריים (לייקה), עמיתיו למקצוע לא החמיאו לו אקיס לא הראה שזה אכפת לו. הוא לא עשה שום מאמץ לקדם את שיריו, הייתה לו דרך משלו .
פריצת הדרך ארעה ב 1967 כאשר הוא החל לייצר את "להיטי יוון" תרומתו של אקיס פאנו היתה מהבולטות בתעשיית המוסיקה ביוון.

אחד מלחניו של אקיס פאנו – "מה אני לא עושה" בביצוע של סטראטוס דיוניסיו

הלהיטים שכתב עבור סטרטוס דיוניסיו, סטליוס קאזנג'ידיס, גרגורי ביציקוציס, ויקי מושכוליו, יורגוס מרגריטיס וכו' סללו את דרכו לחשיפה חסרת תקדים בכלי התקשורת ביוון. אקיס פאנו ראה את עצמו כממשיך דרכם של הרבטיקאים, ששיריהם נבעו ממשברי היומיום הוא מעולם לא כתב לפי בקשות אלא לפי קו מצפונו.
בשנת 1985 הוא הוציא תקליט הכולל בתוכו שני שירים, אותם הקליט שר ומנגן עם הכלים שבנה בעצמו.
בשנת 1997 הוא גילה כי בתו מנהלת רומן עם סוטיריס שהיה גבר נשוי.

באוגוסט 1997 אלפתריה וסוטיריס הגיעו לביתו, בניסיון ליישב את המשבר. אקיס לקח אקדח והרג את החבר. בבית המשפט הוא נידון למאסר עולם, אך הפגיעה האישית הגדולה ביותר שלו הייתה הפרסום בתעשיית המוזיקה ביוון.
עורך דינו טען למתן הקלה בעונש בשל תרומתו התרבותית למוזיקה היוונית. בית המשפט דחה את הבקשה. סטליוס קאזנג'ידיס היה הזמר היחיד שביקר אותו בכלא ובחורף 1999 הם נפגשו במקרה ברחוב. כאשר אקיס כבר היה חולה סופני והיה בדרכו לבית חולים בליווי שני שוטרים. השניים חיבקו זה את זה כאילו ידעו שזוהי פגישתם האחרונה וזמן לא רב לאחר פגישה זו נפטרו שניהם.

אקיס פאנו נפטר ב 7.4.2000 והיה בן 67 במותו. עקב הקורונה אזכרה התקיימה לפני מספר ימים. על אף סופו והמעשה הפלילי שעשה זכור היום פאנו ליוונים כאחד המלחינים החשובים שתרמו תרומה חשובה לתרבות היוונית לאחר מותו דמותו הונצחה במטבע זכרון ממלכתי ובול וכן רחובות נקראו על שמו.

שווה לקרוא

קונסטדינוס ארגירוס חוזר להופעות

הזמר האהוב והמוכשר, קונסטנטינוס ארגירוס, חוזר למועדון פנטסיה באתונה לסדרה של הופעות חיות