ספיישל אדוניס ורדיס

vardisבעבקות מותו של המלחין והזמר האהוב אדוניס ורדיס בתחילת החודש תוקדש תכנית מיוחד לזכרו

 

ורדיס נולד ב-7 באוגוסט 1948 באתונה. כבר בגיל צעיר פגש במוזיקאים ידועים שחיברו אותו לעולם הזמר כמו ציצאניס וזאבטס אותם פגש במועדון לילה באתונה ואף זכה לשיר בפניהם. בשל המצב הכלכלי הרעוע של משפחתו נאלץ לעזב את בית הספר , לעבוד  תחילה כפועל באתרי בניה ובעבודות דומות בהמשך.

 במהלך שנות ה-60 הקים יחד עם חברים שעבדו איתו בתחנת דלק הרכב רוק העונה לשם ויקינס שעבר הרבה תהפוכות ומהלך שנת 1970 ההרכב התפרק. מיד לאחר מכן ותוך כדי שירותו הצבאי יצא לדרך עצמאית שעבד כנגן בוזוקי בטברנות של פלקה לצד זמרים רבים בניהם גם מנוליס מיציאס. במהלך שנות ה-70 לקח חלק בהקלטותשל לאלבומים של מיטב היוצרים ביוון, כמו יאניס ספאנוס, מאנוס לואיזוס , כריסטוס ניקולופולוס ות'אנסיס פוליקרנדיאוטיס.

בשלב הזה החל גם להלחין שירים שאותם לא הקליט, וב 1973 השתתף בפעם הראשונה בפסטיבל מוזיקלי בו הגיע למקום השני בתאר של מלחין השנה. לקראת סוף שנות ה-70 הלחין שירים עבור אנה ויסי, יאניס פאריוס, יאניס פולופולוס ,יורגוס דאלארס ודימיטרה גאלני וחאריס אלקסיו.

בשנות ה-80 הוא חזר לשתף פעלה עם חאריס אלקסיו והלחין עבורה את פגפו מתוך אלבומו השחר עולה שזה להצלחה רבה. בהמשך שיתף פעולה עם זמרי לייקה כמו אנה ויסי, מאנוליס לידאקיס, פיצה פפאדופולו עם שירים רבים שהפכו ללהיטים גדולים. בסוף שנות ה-80 ותחילת ה-90 חזר לשתף פעלה עם יאניס פאריוס ואחד האלבומים שנחשבו לטובים ביותר במסגרת העשיה שלו היה האלבום "יוון של שנות ה-2000" בו לקח חלק סטליוס קזנג'ידיס.

את העשור האחרון בקרירה שלו סיים בשתופי פעלה עם קטי גרבי, סטליוס רוקוס , אנדוניס רמוס , מלינה אסלנידו , יאניס פלוטרכוס ונטסה ת'אודורידו.

התכנית לזכרו תשודר בשבת 27 בספטמבר בין 15:00 ל-17:00 עם יוני איאטרו ברדיו ירושלים 101 FM

שווה לקרוא

האזינו לתכנית "כחול יוון עם יוני איאטרו" | יום שישי 17.05.24

האזינו לתכנית "כחול יוון עם יוני איאטרו" | יום שישי 17.05.24