ראיון עם יורגוס דאלארס

DALARAS2012Bהיום יורגוס דאלארס יעלה על הבמה באמפיתאטרון באשדוד, וייתן הופעה בלתי נשכחת. לקראת ההופעה ראיינו את הכוכב הזה, ושוחחנו איתו על יחסיו עם הקהל הישראלי, על המצב ביוון ועל אהבתו למוזיקה

מאת: אלינור פרארה

 זהו ביקורך השלישי בישראל במהלך השנתיים האחרונות. האם אתה חש שיש לך קשר מיוחד עם הקהל הישראלי?

בהחלט. מערכת היחסים שלי עם הקהל הישראלים היא קרובה והדדית. היא החלה לפני שנים רבות, ואני מאמין שהיא תמשך עוד זמן רב מכיוון שהיא מבוססת על ערכי התרבות, המוזיקה והשירה.

מה אתה חושב על יסמין לוי שתשתתף במופע שלך? מה הייחודיות שלה כזמרת?

אני מכיר את יסמין לוי ואת עבודתה. אני חושב שהיא זמרת נהדרת עם יכולת ביטוי יוצאת דופן. היא מאוד מצליחה ופופולרית ביוון. היו לה כמה וכמה הופעות מצוינות ואני מאוד שמח שהפסטיבל נותן לנו הזדמנות לשוב ולחלוק במה.

איזה מסר אתה רוצה להביא איתך להופעתך העתידית באשדוד?

המסר העיקרי לקהל יגיע באמצעות הפסטיבל עצמו. הדבר החשוב להעביר באמצעות הפסטיבל הוא שלמרות הבעיות הכלכליות, אמנים ממדינות שונות ומתרבויות שונות מאחדים את קולותיהם ואת המוזיקה שלהם למופע תרבותי.

בהופעות קודמות בישראל הפתעת את הקהל ושרת שירים בעברית. האם נוכל לצפות לכך שתפתיע אותנו באותה צורה גם בהופעה הקרובה באשדוד?

כן, מדוע לא. נתתם לי רעיון נחמד!

רבים ממעריציך בישראל כועסים בגלל התבטאויותיך כנגד מדיניותה של מדינת ישראל בשטחים. מה היית רוצה לומר להם בנדון?

לכל אחד צריך להיות החופש לומר את דעתו ולהעביר ביקורת, גם תוך סיכון שהצד השני יתאכזב. הנקודה היא שלפעמים הדברים שנאמרים מקבלים פרשנות שגויה. באופן כללי, מה שאמרתי היה ששני הצדדים יכולים לחיות יחדיו תוך בחירה בדרך השלום, גם אם חיים זה לצד זה כרוכים בקשיים ומכשולים. ההיסטוריה לימדה אותנו שבחירה בדרך השלום היא הבחירה הנכונה והטובה.

לאחרונה אמנים ואתלטים יווניים נראו מצדיעים במועל יד בנסיבות שונות ומשונות. כאן בישראל אנשים מאוד מוטרדים מהתופעה שכן החשש הוא שאמנים ואתלטים אלו ישמשו דוגמא וישפיעו על הלך הרוח ואופן החשיבה. החשש הוא שתופעות מעין אלו יעוררו שנאה. מה אתה חושב על התופעה, ומה היית אומר לאותם אמנים ואתלטים?

אני מתבייש ומודאג כמוכם מהתופעה. כולנו, יחדיו, חייבים לבודד ולהרחיק אלמנטים כאלו מחיינו, מהשלטון שלנו ומהתרבות שלנו. אין ולא צריכה להיות כל סובלנות כלפי גזענות, קסנופוביה ושנאה.

כיצד המצב הכלכלי ביוון משפיע, לדעתך, על תעשיית המוזיקה בכלל ועל היצירה שלך בפרט?

המשבר השפיע על כל צורות ההשתכרות ביוון, אבל לגבי המוזיקה אני חושב שמה שהכי משפיע עליה הוא לא רק המשבר הכלכלי אלא העולם הטכנולוגי שהתפתח מאוד בשנים האחרונות. אני יכול לומר שהאינטרנט וההורדות הפיראטיות של המוזיקה השפיעו בצורה שלילית על תעשיית המוזיקה בכל העולם וכן ביוון. אני חושב שבעניין זה יש להיות פאסימיים. אמנם המוזיקה תמשיך להיות חלק חשוב בחייהם של אנשים, אבל היא תגיע אל ההמונים בצורה שונה, דרך האינטרנט. צריך לומר את האמת, אנחנו (המוזיקאים) נמצאים במצב די קשה בשלב זה.

כאן בישראל, נוצרה התחושה שהקהל היווני מתגעגע למוזיקה היוונית הישנה והיפה, וכהוכחה ניתן להביא את השיר שנבחר לייצג את יוון באירוויזיון. מה אתה חושב לגבי נושא זה? האם אתה חולק את אותה דעה?

זה משהו שקורה כל הזמן. הטרנדים החדשים במוזיקה דוחקים את רגליהם של סגנונות ישנים ומסורתיים יותר כמו הרמבטיקו. אבל אני מאמין שהמוזיקה היוונית הישנה והמסורתית תמיד תמצא דרך ביטוי גם בדורות צעירים יותר, היא תמשיך מדור לדור, היא תשרוד ותמשיך את המסורת היפה של המוזיקה היוונית המקורית.

כתבת הרבה יצירות מופת שהפכו לנכסי צאן וברזל במוזיקה היוונית. מהי היצירה האהובה ביותר עליך שכתבת?

קיימות הרבה יצירות כאלו. השירים של קויומדזיס, השירים של לואיזוס, השירים של תאודורקיס וסגנון הרמבטיקו.

היצירה שלך נוגעת לסגנונות רבים של מוזיקה יוונית: רמבטיקו, לייקו, ביזנטינית, רוק, פופ וכן הלאה. האם אתה חושב שהסגנונות המוזיקליים שלך הם שעזרו לך להתקדם ולהצליח כל כך בתחום שלך?

 אני לא בטוח לגבי זה. אני מאמין שהאהבה, הכבוד והלמידה שהשקעתי במוזיקה הם שעזרו להצלחתי.

עבדת עם יוצרים רבים בעבר – מיקיס תאודורקיס, סטאוורוס קויומאדזיס, גליקיריה, חאריס אלקסיו, אנה ויסי וכן עם אמנים רבים בעולם: יהודה פוליקר, אל דמיולה, סטינג, אחינועם ניני… מי השפיע עליך הכי הרבה, ובאיזה אופן?

אני אוהב ומכבד את כל האמנים איתם עבדתי בעבר. מעולם לא שיתפתי פעולה עם אמן או אמנית מסיבות מסחריות, אלא רק מתוך אהבה למוזיקה ומתוך התלהבות אומנותית. אבל מתוך אלו שציינתם לפניי אני חייב לציין שמי שהשפיע עליי הכי הרבה הוא סטאוורוס קויומאדזיס, אותו אני מחשיב לאבי המוזיקלי ולמורה הגדול ביותר שלי. אני חייב לציין גם את מיקיס תאודוראקיס אותו אני אוהב ומכבד. שני האנשים הללו השפיעו עליי הכי הרבה.

 לרכישת כרטיסים למופע חייגו: 08-9568111 או בקרו באתר האינטרנט www.medifestival.co.il/

שווה לקרוא

ת'ודוריס פריס בפוסידוניו בפרימיירה מרגשת

בסוף השבוע האחרון תודוריס פריס הימם את הקהל כשפתח את עונת ההופעות במועדון הפוסידוניו

השאר תגובה