השורשים באלכסנדריה, הלב ביוון

protopsalti 2013עיניים תכולות כמו ים, חיוך קורן, שיער שחור גזוז בתספורת שובבה: כך זהרה אלקיסטיס פרוטופסלטי על הבמה בראשון לציון, בפסטיבל האביב הבינלאומי ה – 14 שהתקיים בתחילת החודש. לקראת הופעתה התראיינה פרוטופסלטי בתכניתנו

מאת: יוני איאטרו ואלינר פרארה

שלום אלקיסטיס, וברוכה הבאה. את כבר ביקרת והופעת בישראל לפני שנים רבות. איך ההרגשה לחזור לכאן שוב?

נכון, ביקרתי בעבר בישראל ולמרבה הצער לא יכולתי להגיע שוב מזה תקופה ארוכה בשל התחייבויות אחרות. אך עכשיו אני כאן והבאתי איתי הרבה שירים המלאים בצבעים וניחוחות מזרחיים ויוונים. אני מאוד שמחה שניתנה לי שוב ההזדמנות להביא את המוזיקה היוונית לישראל.

נרחיב על הופעתך בישראל, אך ראשית נשמח לשמוע על מקורותיך ועל הצעדים הראשונים שלך בקריירה.

נולדתי באלכסנדריה שבמצרים להורים יוונים. כאשר משפחתו של אבי החלה לצאת ממצרים ולהגר למקומות אחרים משפחתנו חזרה ליוון. בבגרותי שקלתי תקופה מסוימת לפתוח בקריירה ספורטיבית אך המוזיקה כבשה את ליבי והתחלתי בקריירת שירה. זו הייתה ההחלטה המקצועית הקשה ביותר שעשיתי, אבל ההחלטה הזו השתלמה. בסופו של דבר חזרתי לאצטדיונים אך הפעם כזמרת.

האם בתחילת דרכך המוזיקלית קיבלת עזרה או הנחייה מאמנים יוונים אחרים?

בהתחלה סמכתי רק על עצמי אבל מאוחר יותר התחלתי להיעזר באנשים מהתחום. דימוס מוציס היה מהמלחינים הראשונים איתם עבדתי והוא סלל לי את הדרך להגיע למקום אליו חלמתי. באלבום הראשון שהוצאתי השתתפו שני אנשים שחשובים מאוד לקריירה שלי: ריצוס וקריוטאקיס, ולאט לאט התחלתי לעבוד עם גדולי המלחינים: מיקיס ת'אודורקיס, סטברוס קסרחקוס, סטאמטיס קראונקיס, ניקוס אנדיפס, דורן גרבוביץ' שהביא לתודעה היוונית את המוזיקה הבלקנית והצוענית. עבדתי גם עם אליאס אדריאופולוס, ניקוס קסילוריס ובשנים האחרונות גם עם סטפנוס קורקוליס.

האם יכולת לדמיין את הצלחת הקריירה שלך כבר בתחילת דרכך?

למען האמת – כן. אמנם הייתי סך הכל נערה בת 17 אבל כבר אז ידעתי מה אני רוצה. הייתה לי מטרה, היו לי חלומות. הוצאתי 37 אלבומים עד היום ואני מאמינה שהשארתי חותם מאוד משמעותי במוזיקה היוונית. מבחינתי, היד עוד נטויה וזאת משום שיש לי אהבה ושיגעון למוזיקה היוונית. אני אוהבת לנסות דברים חדשים וזה פותח לי עוד דלתות ונותן לי אנרגיות להמשיך בעשייה.

אלבומך האחרון, "איזה תקווה יש לך", יצא בשנת 2012. ספרי לנו קצת על הפקת האלבום, היוצרים שלקחו חלק בהפקתו ומה היה שונה בהפקה זו מהפקות של אלבומים קודמים.

ראשית כל, לראשונה שיתפתי פעולה עם המלחינה אוונת'יה רבוציקה , שחיברה את פס הקול לסרט "אהבה פלפל וקינמון". אוונת'יה העניקה לי לחנים מדהימים. מלבדה היה שיתוף פעולה פורה עם כותבי השירים: מיכאליס גאנס, אריס דאווארקיס, אלני זיוגה, רבקה רוסי ופאנאיוטיס קאלנג'ופולוס. כולם היו פשוט נפלאים. היו לנו עשרה חודשי יצירה מדהימים, ויחדיו הצלחנו להפיק אלבום מלא רגישות יוצאת דופן אשר באה לידי ביטוי בשירים שמביאים צבעים מהמזרח וניחוחות יווניים. לכל אורך הדרך ליוותה אותנו תזמורת יוצאת דופן שכללה אקורדיון, כינור ,פסנתר, תופים וקונטרה בס.

האם נוכל לצפות לאלבום חדש נוסף השנה?

אני לא חושבת. אני לא אוהבת להוציא אלבומים חדשים מהר מידי. אני אוהבת לבחור את החומרים שלי בקפידה ולחשוב עליהם בלי למהר. כשיגיע הזמן לאלבום חדש – אני מבטיחה שתשמעו על זה.

ספרי לנו על הרפרטואר שתציגי בהופעה בישראל.

הרפרטואר יהיה מגוון וצבעוני – החל מבלנדה, דרך שיריו של גרבוביץ, שירי לייקה מכל הזמנים ושירים נוספים שלי. כמו כן, צרפתי לתוכנית גם שלושה שירים שלא היו בתוכנית המקורית והם התווספו בשל אהבתו ורצונו של הקהל הישראלי. התכנית נבנתה מהלב ועם הרבה רגש, והיא רצה גם ביוון. אני בטוחה שהתוכנית תרגש גם את הקהל הישראלי.

שווה לקרוא

ת'ודוריס פריס בפוסידוניו בפרימיירה מרגשת

בסוף השבוע האחרון תודוריס פריס הימם את הקהל כשפתח את עונת ההופעות במועדון הפוסידוניו

השאר תגובה