הופעה

ערב יום השואה התשע"ג

shoaתזכורת מרה על זמנים אפלים

מאת: אלינור פרארה

בתאריך 25.02.2013 פרסמה באתר שלנו כתבה בשם "פאנוסיס ומופע האימים-גזענות בשם חופש הביטוי" ובו תואר המופע החדש שהעלה אמן זה. פאנוסיס השתמש בסמל צלב הקרס בשילוב עם מגן דוד כדי להביע את מחאתו על המצב הכלכלי ביוון. בשעה שכתבתי את הכתבה הזו קיוויתי כי התופעה הזו היתה חד פעמית וכי היא תעלם במהרה. אבל טעיתי. נראה כי סלבס רבים ביוון הולכים ורוכשים לעצמם דעות גזעניות וקסנופוביות. בחודש שעבר, למשל, פורסמה תמונתו של הכדורגלן יורגוס קטידיס (שחקנה של א.א.ק. אתונה) מצדיע במועל יד לאחר שכבש שער. לא ברור לי למה הכדורגלן היה צריך לבצע פעולה זו. הוא הרי בסך הכל כבש שער, לא את פולין כולה. להגנתו טען השחקן כי הוא "רק" כדורגלן וכי ההצדעה הזו לא אומרת לו דבר, וכי הוא גם לא מבין מה היא אומרת. באמת, יורגוס? אתה לא יודע? יש לציין שבעקבות פעולתו של השחקן והבאז שיצרה ההצדעה שלו, בית הדין של ההתאחדות לכדורגל ליוון השעה את השחקן לכל החיים מנבחרות יוון. טוב, לפחות זה.

אז נשמנו עמוק, ונרגענו וקיווינו (שוב) שתופעות מעין אלו לא יחזרו. אבל שוב התבדינו. שימו לב לתמונה מתוך ההופעה של פאפאקונסטנטינו. גם כאן, הצדעה במועל יד.

אני תוהה האם המשבר הכלכלי ביוון אכן העביר סלבס יוונים, כמו אלו שצויינו, על דעתם. אני רוצה לחשוב שאולי הם באמת טיפשים, לא למדו היסטוריה דקה בחייהם, ולא מבינים את משמעות מעשיהם. אנו חיים בעידן שבו כל רגע מתועדים חייהם של מפורסמים, עידן קצת משוגע בו הצעירים מחקים את התנהגותם של סלבים ומבקשים להיות כמותם. ואני פונה בשאלה ישירה לאמני יוון: זו הדוגמא שאתם רוצים לתת? כך אתם באמת רוצים שייראה הנוער של יוון? האם אתם באמת רוצים לראות חבורות של נערים מסתובבים ברחובות, מצדיעים במועל יד, ואולי גם נוהגים בונדליזם כלפי רכושם וגופם של בני אדם אחרים? כל אדם מפורסם, כל אישיות ציבורית צריכה לזכור: אתם הפנים של יוון. אתם הדוגמא והמופת לנוער היווני. האחריות היא עליכם, ואתם גם תשלמו את המחיר להתנהגות אותה תעודדו. שנאה היא כמו אש – היא מתלקחת, מתפשטת ובסופו של דבר יוצאת מכלל שליטה, כמו אז באותם ימים אפלים שידענו.

אני ממוצא יווני ואני גאה בזה. ליוון יש המון מה להציע מבחינה תרבותית לעולם כולו. אמני יוון היקרים – בבקשה על תהרסו את מה שיש לכם להציע לעולם בגלל צרות אופקים ושנאת חינם.

שווה לקרוא

פרסום ראשון: הזמרת אלני ויטלי ביטלה את הופעתה בישראל בעקבות לחץ פרו-פלסטינאי

בעקבות לחץ פרו פלסטינאי, הזמרת היווניה אלני ויטלי ביטלה את השתתפותה במופע הענק של שלומי סרנגה, שיתקיים בשבוע הבא (שלישי, 28.5) בהאנגר 11. במקומה - סרנגה יארח את גדולת זמרות יוון פיצה פאפאדופולו

השאר תגובה