הופעה

דאלארס במידטרנה

mediteraneעל הפסטיבל ועל יורגוס דאלארס

מאת: אלינור פרארה

אשדוד מזוהה אצל הישראלי הממוצע עם מבזקי חדשות, קטיושות ומלחמה. אבל השנה ההתרגשות באשדוד נובעת מסיבות אחרות. בין התאריכים 27 – 30 למאי ייערך בעיר היפה הזו פסטיבל שכולו ים תיכון. הפסטיבל יכלול מופעים של למעלה מ – 150 אמנים שיגיעו ממדינות אגן הים התיכון, סרטים איכותיים, מתחם טעמים ואוכל ים תיכוני והרבה הרבה שמחה וצבע. מדובר באירוע תרבותי ראשון במעלה וראשון מסוגו. מדובר באירוע תרבותי שוחר שלום שכן הוא יכלול בתוכו גם סרטים ואמנים מתורכיה, אלג'יר ומרוקו, מדינות שלאורך תקופה נחשבו פחות ידידותיות לישראל. המשכן לאומניות הבמה הוא אחראי להפקה המרהיבה, והפסטיבל ייערך באולמות מתחם התרבות סביב כיכר העיר ובאמפיתאטרון. הפסטיבל מהווה מעין מסע תרבותי הקשור אל כל אחד ואחת מאיתנו, מסע שורשי וצבעוני הכולל ריקוד, זמר, אמנות וטעמים משובחים.

אחד האמנים הבולטים בפסטיבל אשר יופיעו בהופעה המדוברת ביותר הוא יורגוס דאלארס.

דאלארס קשור מאוד למדינת ישראל. הוא הופיע בארץ מספר רב של פעמים ושיתף פעולה עם אמנים ישראלים. המוזיקה שלו הצליחה להיכנס לארץ ולהשתרש בה בעקבות יהודה פוליקר, שחשף את דאלארס לאוזניים הישראליות עם צאת אלבומו "עיניים שלי". השירים של דאלארס תורגמו על ידי פוליקר מיוונית לעברית, והלחנים שלו התחילו להיות מוכרים בעקבות אלבום זה. עם זאת, ההרמוניה לא נמשכה לנצח: בשנים האחרונות יחסיו עם הקהל הישראלי עלו על שרטון עקב התבטאויות נגד המדיניות הישראלית בשטחים ועמידה לצד המאבק הפלסטיני להקמת מדינה עצמאית. עם זאת, בראיון שנתן לישראל היום, מנסה דאלארס להתפייס עם הקהל בארץ וכיום הוא נזהר יותר בהצהרותיו. נראה שדאלארס משתמש היום בטון רגוע יותר, מפוייס יותר, אולי כדי לא לאבד את הקהל שלו כאן.

יש מי שכעסו על דאלארס עקב הצהרותיו הפוליטיות בעבר, אבל אי אפשר לשפוט אותו: דאלארס הוא אומן מאוד פוליטי, וככזה הוא אינו חושש להשתמש באומנותו כדי למחות על מצבים פוליטיים כאלו ואחרים, מחוץ לארצו אבל גם בתוכה. השירים הראשונים שנכתבו לו ("לפני דלת ביתך" ו- "תמיד בטחתי בחברים") נגנזו עקב עליית החונטה הצבאית (21 באפריל 1967), והשיר הראשון שהוא הקליט ("ציפייה") הוחרם על ידי צנזורת החונטה בשל אופיו הפוליטי. אלבומים אחרים שלו קשורים עם ההיסטוריה היוונית: האלבום "לו רק היה זה 21" משנת 1970 הוא אלבום שיש בו אזכור למלחמת העצמאות היוונית, וכן אלבומו "תפילת ערבית ביזנטית" ו- "אסיה הקטנה", והאלבום "ליאנוטראגודון טיס מיקריס פטרידס" כולם אלבומים ושירים שיש להם קשר עם ההיסטוריה של יוון ועם התהפוכות שמדינה זו עברה בעבר.

בכל מקרה, בבואנו להופעה של דאלארס או אפילו כאשר נאזין לשיריו עלינו ראשית כל להאזין לצלילים, לנסות ולהבין את המילים, לנסות להתחבר אל המוזיקה של האומן שהיא איכותית ומיוחדת בכל קנה מידה. והמוזיקה של דאלארס בהחלט ראויה שיאזינו לה.

לרכישת כרטיסים למופע חייגו: 08-9568111 או בקרו באתר האינטרנט www.medifestival.co.il/

 

שווה לקרוא

קונסטדינוס ארגירוס חוזר להופעות

הזמר האהוב והמוכשר, קונסטנטינוס ארגירוס, חוזר למועדון פנטסיה באתונה לסדרה של הופעות חיות

השאר תגובה