הופעה

טברנה באירוויזיון

Koza Mostra feat. Agathon Iakovidis "Alcohol Is Free"זה כבר כמה שנים שיוון משלהבת את במת תחרות האירוויזיון, עם להיטי פופ קופצניים וקליטים בדמות קלומירה ו"הקומבינה הסודית" שלה וכמובן הלנה פפריזו, שהביאה לנו את ה"נאמבר 1". אבל השנה, שוודיה ואירופה כולה, עומדות לפגוש בפנים חדשות של המוסיקה היוונית

מאת: דורון דוד

טוב, אז למעשה המונח "פנים חדשות" רלוונטי יותר לתחרות האירופאית עצמה, אך הסגנון שאותו מביאים ההרכב "קוזה מוסטרה" ואגתון יקובידיס השנה, עם השיר “Alcohol is Free", הוא כזה שדווקא מתכתב עם תרבות יוון העתיקה ומביא עמו ניחוחות טברנה ואתניות טהורה. ההפקה כולה שמה בפרונט את האלמנטים השורשיים של המוסיקה היוונית, באופן הכי ייצוגי שרק ניתן, כאשר גולת הכותרת היא ה"בגלמה" (או "בוזוקי ננסי" אם תרצו) שידוע מאוד בזיקה שלו למוסיקת ה"רמבטיקו" ("רבטיקו") היוונית.

רמבטיקו, הוא בעצם קשת רחבה של מוסיקה עירונית מחתרתית לסוגיה, שאפיינה את התרבות היוונית של המאות ה-19 וה-20 בעיקר בטברנות, בפרברי העוני ובערי הנמל של המדינה, כמו פיראוס וסלוניקי. סגנון המוסיקה הזה, טמן בחובו לא מעט מסרים פוליטיים, שירי מחאה, שירי אהבה, מרד וסמים, שהיו טאבו על ידי השלטון היווני דאז. לימים, הרמבטיקו הוא חלק בלתי נפרד מרפרטואר המוסיקה היוונית כולה.

השיר המתמודד השנה בתחרות האירוויזיון: קוזה מוסטרה ואגתון יקובידיס – "האלכוהול חופשי"

30 שניות חולפות אחרי ה"פליי" ובדיוק כשאתם בטוחים שאתם הולכים לקבל קול נפץ מסורתי של צלחת – מצטרפים לחגיגה גיטרות, תופים, תרועות חצוצרה וכיו"ב ויוצקים לעיבוד השפעות של פאנק ורוק שמזכירות לנו שהשנה היא 2013.

"קוזה מוסטרה" – היא להקה מקומית שמורכבת מאליאס קוזס (סולן), אלקסיס ארחונטיס (תופים), סטליוס סיומוס (גיטרה), דימיטריס כריסטוניס (גיטרה בס), כריסטוס קלאיינזופולוס (אקורדיון) וואסיליס נלמפאנטיס (חצוצרה). השישייה יוצרת מוסיקה מקורית שמושפעת מפאנק, רוק, אינדי, אלטרנטיב ומוסיקה בלקנית וכבר הספיקה לשחרר 3 סינגלים מצליחים מתוך האלבום                     “Keep Up The Rhythm" שיצא השנה. אליהם חובר כאמור, אגתונס יקובידיס, בן ה-58, זמר פולק יווני שפרץ לתודעה בשנת 1973 ובעיקר בזכות אלבום הבכורה שלו, 4 שנים מאוחר יותר.

Alcohol Is Free" ינסה להעפיל לגמר התחרות הוותיקה בחצי הגמר השני של האירוויזיון, יחד עם מורן מזור, נציגת ישראל ושירה "רק בשבילו", באמצע חודש מאי. מערכת "לילות יוון" שולחת ברכות לבביות של הצלחה ודוז פואה לשתי המדינות! 

שווה לקרוא

יאסו ת"א שוברים צלחות – YASSOU TEL AVIV

"שוברים צלחות" הליין החדש של יאסו ת"א עם מיטב אמני יוון בהופעה חיה | ראשון 21.07

השאר תגובה